The Concept of The Universe Part III

Posted on 865,851 views
Universe

Previous article, The Concept of The Universe Part II.

To clarify the concepts that nothing is a graphical representation of the Universe, a geometric model that will help us locate ourselves in time and space. These models demonstrate the theory of common sense by providing a confirmation of the discoveries made in situ or vice versa, by predicting the existence of a new phenomenon.

So it is better that the researcher believes in his equations, is able to solve and interpret them, saying that the sooner they are confirmed in reality, the sooner his theory will be considered. Some “enlightened” researchers were however shattered against the wall of their seclusion, unable to prove what they predicted.

 

The universe can not be put in a petri dish but we may well consider an event that is not reproducible. Just consider this condition as being equal to its own average. T. Lombry illustration.

Today, scientists have tamed metaphysics, taking care to cultivate where science shows its impotence. It is therefore not surprising that in the limits of knowledge, philosophy is often in the shadow of the researcher. Nothing prevents the idealistic physicist to believe that the universe is the product of the Divine and that we are wherever we are through His will.

Some people will think this as an unscientific idea. They are free to believe that the universe would exist even if we did not exist. Illusion or reality, the universe is intrinsically linked to our evolution, the laws of thermodynamics offer us some clues in this direction. Recognizing the usefulness of philosophy allows the researcher to continue his quest for knowledge. We ask that philosophy does not require us to define all the terms of our knowledge. [End]

114 thoughts on “The Concept of The Universe Part III

  1. Doğal doğum yapılabilmesi için anne adayının gebe kaldığı dönemlerde doğuma yavaş yavaş hazırlanması gerekmektedir. Bunun için doğuma hazırlık olarak nefes, yoga gibi çalışmalar yapılabilir. Sonrasında ise gebenin eğitimlerde öğrendiklerini sıklıkla kendi üstünde çalışarak bedenini ve zihnini doğuma hazırlaması gerekmektedir.

    Tabi ki bunun yanında anne adayına sağlanan doğum ortamı da önemlidir. Anne adayına güven ve mahremiyetin olduğu ortamı sunmalıyız. Gebe kendi ruhuna ve bedenine güven ve saygı duymalıdır. Doğumda anne adayına destek olacak sevdiği birinin (arkadaşı, eşi, annesi) gibi kişilerin yanında olması önemlidir. Doğumda kadın istediği şekilde davranmalı ve hareket özgürlüğü kesinlikle kısıtlanmalıdır. Doğum anne adayının işi olup, ebe ve doktor rehberlik yapmalıdırlar. Tıbbi gereklilik durumunda anında müdahale etmelilerdir.

    Sonuç olarak doğum yüzyıllardan beridir, kendiliğinden gerçekleşen bedenin doğal, sağlıklı ve normal bir fonksiyondur. Bu fizyolojik süreçte, gerektiğinde anında tıbbi müdahale yapılması kesinlikle çok önemlidir. Gebelik döneminde rol almakta olan tüm hormonlar anne ve bebeğini doğuma en sağlıklı şekilde hazırlamaktır. Gebelik ve doğum eylemi bir hastalık kesinlikle değildir. Bedenin doğal, normal ve sağlıklı olması gerekmektedir. Yeter ki biz bu eyleme izin verelim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *